Letar du efter något - SÖK här...

Dagen idag är den morgondag du bekymrade dig för igår

Om oss - Tänkvärt

Det går att träna upp sin tacksamhetskänslaDet enkla är inte alltid lätt. Jag fick skickat en berättelse till mig om positivt tänkande. När jag läst färdigt så tänkte jag att – det är inte alltid så lätt – det som egentligen kan vara helt rätt. Eller vad säger du? Jag kommer inte att berätta hela historien utan bara just den del om hur man kan tänka när något känns hopplöst, fel, eller man misströstar på ett eller annat sätt.

Det handlar i mångt om mycket om att vara tacksam för det man har. Läs och prova en dag, när du inte är på topp, att vända dagen med dina tankar.

Jag  är tacksam.......

....för skatterna jag betalar för det betyder att jag har ett jobb.

....för att jag måste städa efter en fest för det betyder att jag har vänner.

....för att kläderna är lite  trånga för det betyder att jag har mat på  bordet.

....för att gräsmattan behöver klippas , fönster tvättas och hängrännor som måste rensas, jag har ett eget hem.

....för alla klagomål på politiker för det betyder att vi har fri yttranderätt.

.... för att parkeringsplatsen är längst bort för det betyder att jag har råd att ha bil.

.... för min höga elräkning, den betyder att jag har det ljust och varmt.

....för kvinnan i bänken bakom mig sjunger högt falskt tillsammans med sin I-phone för det  betyder att jag kan höra.

....för tvätthögen på bordet för det betyder att jag har kläder att ta på mig.

....för väckarklockan som ringer på morgonen, jag  lever.

....och sist men inte minst för att jag får många mail, sms eller telefonsamtal för det betyder att någon tänker på mig.

Du kan vara med och göra listan hur lång som helst, det är bara din egen fantasi som sätter gränsen. Eller Googla på ordet tacksamhet och se vad många fantastiska sidor du hamnar på och kan hämta inspiration från.

Gör er inga bekymmer för morgondagen. Den får bära sina egna bekymmer. Varje dag har nog av sin egen plåga. Matteus 6:34.