Gå och lägg dig!
| Om oss - Tänkvärt |
Visst vet vi alla att sömnen är viktig. Det har tjatats på en sedan man var liten – minst 8 timmars sömn. För att inte prata om skönhetssömnen. Och ändå, ändå så är det många av oss som inte tar det riktigt på allvar. Att missa en och annan skönhetssömn är inget som får några större konsekvenser, varken för skönheten (eller brist på den) eller för det allmänna välbefinnandet.
Men om du tillhör den kategorin (om vi nu ska prata i de termerna?) som inför någon prestation, ett prov t ex, läser så ögonen blöder, håller dig vaken med olika knep (koffein, musik) till långt in på småtimmarna för att trycka in så mycket information som möjligt för att bättre komma ihåg – kan jag bara säga – Sluta med det och Gå och lägg dig.
Forskare från Tyskland har nämligen nyligen kommit fram till att det är när vi sover som hjärnan befäster viktiga minnen och sållar bort det som är mindre viktigt.
Så om du verkligen vill lyckas och tillhör ovan nämnda kategori är det dags att du skaffar dig nya vanor inför det som är viktigt och som du vill komma ihåg.
Läs hela forskningsrapporten > (engelskspråkig och öppnas i nytt fönster)